Çatı Bakımı

Dış Cephe Editör 34
sponsorlu reklam

Evlerimiz bizi soğuktan, sıcaktan, kardan, yağmurdan ve tüm dış tehditlerden korunduğumuz en güvenli sığınağımızdır.  Evlerimizin çatısı ise evlerimizin birincil koruyucusu ve kalkanıdır.

Evin inşaatı aşamasında temelin ve kolonların sağlamlığı ne kadar önemli ise, tamamlanmış bir evin çatısının sağlam olarak korunması da o kadar önemlidir.  Zira binanın sağlamlığının devam etmesi için onu hava şartlarından koruyan çatının sağlam kalmasına bağlıdır.

Çatıların sağlam kalması için periyodik olarak çatının bakıma ihtiyacı vardır. Sebebi ise çatının yağmur, kar, dolu, rüzgar ve diğer bir çok etkenden   en fazla etkilenen kısım olmasıdır.

Çatı Bakımı Nasıl Yapılır?

Çatı bakımı yapılırken izlenecek aşamalar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. çatı bakımından verim alabilmek için aşağıda bahsettiğimiz bu noktalara dikkat etmek gerekir.

  • Kiremitler kontrol edilerek kırık olanlar ile yeniden kullanılabilecek sağlam olanlar ayrılır.
  • Yalıtım örtüsü kontrol edilir. Yıpranmış, yırtılmış ve delinmiş örtüler değiştirilir.
  • Çatının taşıyıcı sistemi kontrol edilerek kırılmış çatlamış elemanlar değiştirilir.
  • Baca ve asansör kulesi gibi çıkıntıların dip kısımlarının kontrolü sağlanır. Bu kısımlardan su kaçağı olmaması için gereken önlemler alınır.

Her ne kadar burada çatı bakımının aşamalarını anlatmış olsak da işlemlerin profesyonel eller tarafından yapılması önemlidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir