Dış Cephe Giydirme Sistemleri

Dış Cephe Editör 1
sponsorlu reklam

Dış cephe sistemleri, günümüzdeki estetik anlayışın değişmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Peki, dış cephe giydirme nedir? Dış cephe giydirme sistemlerinin, yapı bileşeni olarak kullanılması cevabında ortaya çıkmıştır. Giydirme dış cepheler, yüksek kattan oluşan yapılarda kalın ve hantal beton duvarların yerine ince bir cephenin olmasını sağlamaktadır. Böylece bina yükünde ciddi bir azalma ve yapının içindeki kullanım alanının genişlemesine katkı sunmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle daha fazlaca tercih edilmektedir.

Dış cephe giydirme sistemleri, kendi ağırlığından başka hiç bir yapısal yük taşımazlar. Bununla birlikte düşey bina kabuğu olarak da tanımlanabilmektedirler. Cephe sistemleri hemen hemen bir literatür barındırmamaktadır. Bundan dolayı üreticilerin kendi sistemlerine müsait gördükleri pek fazlaca sınıflandırmaya sahiptir.

Dış Cephe Giydirme Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde çoğunlukla tercih edilen dış cephe giydirme sistemlerinin pek oldukça çeşidi bulunuyor. Bunlar;
– Klasik dış cephe giydirme sistemleri,
– Yapısal macun contalama cephe sistemleri,
– Ünite giydirme cephe sistemleri,
– Yapısal cam Giydirme cephe sistemleri,
– Panel giydirme cephe sistemleri,
– Şerit camlı taşıyıcı panel giydirme cephe sistemleri gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler sayesinde, günümüzdeki binalar oldukça daha estetik bir görünüme kavuşmaktadır.

Dış cephe giydirme sistemleri binalara yalnızca güzel duyu bir manzara kazandırmazlar. Sahip oldukları özellikler doğrultusunda yapılara yalıtkan özellikleri de kazandırmaktadırlar. Bu yönleri bakımından da yapılardaki dış cephelerde olmazsa olmaz tatbik malzemeleri arasındaki yerlerini almaktadırlar. Günümüzün çağdaş yapıları için mühim bir ihtiyaçtırlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir