Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Dış Cephe Kaplama Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Dış Cephe Usta 4.224
sponsorlu reklam

Dış Cephe Kaplama

İlerleyen teknoloji doğrultusunda dış cephe kaplama uygulamaları artmış ve çeşitlenmiştir. Bu yazımızda sizlere dış cephe kaplama nedir ve çeşitleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Dış cephe kaplama; ses ve ısı yalıtımı açısından kullanımı sağlanan bir uygulamadır. Bu yöntemde kullanılan malzemeler dışarıdan ısı geçişini azaltır ve ısının iletim direncini artırmaya destek olur. Yalıtımı sağlarken bir bütün olarak tüm binayı ele almak ve uygulanacak tüm işlemlerde eksiksiz olarak hareket etmek önem taşır. Dış cephe kaplamanın binada oluşturulması ile ciddi bir fayda yaratılmakta ve ısı kaybının da önüne geçilmektedir. Estetik olarak görünüme katkı sağlaması ısı yalıtımını farklı uygulamaları da içerisinde taşımaktadır. Özellikle teknolojik gelişimler sayesinde geniş içerikli olarak yapılmaya olanak tanımaktadır. Malzeme olarak oldukça hafif olması ve binaların dış cephelerine monte edilmesi sağlanan dış cephe kaplamaları; binaya ağırlık vermeden uygulanmaktadır.

Dış cephe kaplamalarda; ahşap, prekast, yalı baskı, alüminyum kompozit panel, doğal taş ve siding çeşitleri kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamaları sayesinde bina içerisindeki ısının kesilmesi halinde soğuma ve ısı kaybı oldukça geç bir şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle depolanan ısı miktarı düşük ve kısıtlı olmaktadır.

Özetle dış cephe kaplama nedir: Yapıyı kötü hava koşullarından (yağmur, dolu, kar, kum fırtınası, güneş ışınları, rüzgar sesi) korumak ve farklı renk seçenekleri ve tasarımlarıyla yapının mimari yapısını bütünlemek için kullanılır. Ses yalıtımı özelliği ile yapının içine gelen sesi uygulanışına ve malzeme kalitesine göre neredeyse sıfıra indirger. Ayrıca su ve rüzgara karşı da yapıyı korur ve ömrünü uzatır. Ülkemizde dış cephe kaplamalarında amerikan siding, silikon, kompozit, taş, ahşap, cam, prekast malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Gelelim çeşitlerine…

 

Dış Cephe Mantolama:

Ülkemizde yapı-dekorasyon hizmetlerinde yoğun bir şekilde uygulanan bir yöntemdir. Sıklıkla tercih edilmesinin sebebi maliyet olarak daha düşük olmasıdır. Yapıya hem dıştan hem de içten uygulanabilir. 2011 yılında çıkan yeni yasalar ile yapının belirtilen yalıtım standartlarına uyması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca bu yıldan önce inşa edilen yapıların ise Mayıs 2017’ye kadar gerekli belgeleri alması gerekmektedir.

Amerikan Siding:

Boya ve bakım masrafı gerektirmediğinden dolayı uzun sürede daha kullanışlı olabilir. Uv ışınları, rüzgar sesi, kötü hava etkenlerine karşı yapıyı bir kafes etkisiyle korur. Alev almama ve kendisini söndürme özelliğine sahiptir. Neme karşı dayanıklıdır. Kolonların hasar almasını ve yapı içindeki çeliklerin paslanmasını engeller. Metrekareye ortalama 4 kilogram ağırlık ekler. Bu hafifliği ile de ön plana çıkmaktadır. Deformasyon oranı en düşük kaplama yöntemlerinden biridir.

Ahşap Kaplama:

Estetik olarak çoğu malzemeye göre daha estetik görünmektedir. Ancak ahşabın yanıcı özelliği nedeniyle tercih edilirken çok dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Taş Kaplama:

Farklı renklerde doğal taşlar ile yapıyı hem korumaktadır hem de güzelleştirmektedir. Genellikle yazlık bölgelerde uygulanmaktadır. Kışın sıcak, yazın ise soğuk tutma özelliğine sahip bazı taşların doğal klima özelliği bulunmaktadır.

Prekast Kaplama:

Prekast dış cephe kaplamaları da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Isı yalıtımlı sistemler sayesinde kaplama dışında ayrıca bir mantolama ihtiyacı gerekmemektedir. Malzemenin kalın yapısı ile izolasyon ihtiyacı da karşılanır ve kaliteli bir uygulama ile maddi olarak iyi bir tasarruf sağlanabilir.

Ek: Dış cephe kaplamaları çeşitleri farklı uygulama tarzları olarak binalar için hazırlanmıştır. Her açıdan farklılık taşıyan bu yöntemlerin çevresel faktörlere, bina yapısına ve diğer pek çok özelliğine göre değerlendirilerek uygulanır. Her uygulamadaki malzemeler de ona göre değişiklik göstermektedir. Dış cephe kaplamalarının çeşitlerinde özellikle bazıları binanın dış düzeyinde görsel açıdan büyük değişim sağlayarak etkili bir görünüm sağlar.  Bunun yanı sıra doğal malzemelerin kullanılması çevresel olarak doğaya katkı sağlayacak birçok etkeni de beraberinde taşımaktadır. Dış cephe kaplamalarının her çeşidinde ses ve ısı yalıtımı mutlaka yer almaktadır. Binaların daha sağlıklı olması ve ömrünün uzaması için de fayda sağlayan özellikler taşımaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2740