Evde Saksıda Çiçek Nasıl Yetiştirilir

El İşçiliği Usta 7
sponsorlu reklam

Koronavirüs pandemisinin ardından evlerimize kapandığımız uzun dönem boyunca çiçeklere, ağaçlara yani doğaya hasret kaldığımız günlerin ardından tüm dünyada evde çiçekçilik ve evde tarım büyük bir yükseliş gösterdi. Evde saksıda yetiştirilen çiçekler eve farklı bir dekoratif hava kattığı gibi, çiçeği yetiştiren kişi için de oldukça eğlenceli ve huzur verici bir pratiktir. Evde saksıda çiçek yetiştirmeye dair birkaç detayı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle çiçeğinizi yetiştireceğiniz alana karar vermeniz gerekmektedir. Günümüz bina yapılarından dolayı çiçeği genellikle evde veya balkonda yetiştirmek en çok tercih edilen alanlardır. Eğer şanslıysanız bahçenizde de çiçek yetiştirebilirsiniz. Alanı belirledikten sonra temin etmeniz gereken ilk şey saksı olacaktır. Daha önce farklı yerlerde konservelerde çiçek yetiştirenleri sizler de görmüşsünüzdür. Dilerseniz sizler de konserveyi tercih edebileceğiniz gibi uygun fiyata saksı da temin edebilirsiniz. Saksı seçimi konusunda ilk başta konserve tercih edilmesinin nedeni ise henüz gelişimini tamamlamamış bitkinin, büyük bir saksıda istenilen şekilde gelişememesidir. Konserve gerek boyutuyla gerek de üzerine açılacak delikler ile havalandırması kolay olduğundan dolayı tercih edilen bir şeydir. Çiçekleriniz büyüdükten sonra büyük bir saksıya alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da toprak seçimidir. Bu durum seçeceğiniz toprağa göre değişiklik göstereceği için bu yazımızda detaylı bilgi vermemiz mümkün değildir. Fakat evde yetiştirilen çiçekler için en çok tercih edilen toprak çeşidi, organik maddeler bakımından zengin toprak türü olan torf toprağıdır. Seçeceğiniz toprak her ne kadar değişiklik gösterse de zaman zaman toprağı temizlemek ve hatta toprağın zaman zaman değiştirilmesi önemlidir.

Sulama, ısı, ışık gibi diğer maddeler de oldukça önemlidir. Fakat bu yine bitkiden bitkiye değişiklik gösteren bir durumdur. Bu nedenle yetiştirmek istediğiniz bitkiye ilişkin detaylı bilgiyi arama motorları aracılığıyla bulabilirsiniz. Sulama, ısı ve ışık gibi faktörlerde stabil olmak önemlidir. Örneğin çiçeğinizi her gün aynı saatte sularsanız, daha çok verim alabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda kullanılabilecek çiçek çeşitleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir