Giyotin Cam Sistemi

Dekorasyon Editör 32
sponsorlu reklam

Günümüzde apartman yaşantısında balkonların kapatılması zaruret haline gelmektedir.  Balkonların mimarisini bozmadan kapatmanın yolu ise balkonlara cam yapılmasıdır. Tabi cam sistemleri sadece balkonlara değil; teras, kış bahçesi, ticari işletme olan kafe, lokanta gibi yerlerin yarı kapalı alanlarında da cam sistemi kullanılmaktadır.

                Cam sistemleri birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar: katlanır cam balkon, sürme cam balkon  ve son zamanlarda yaygınlaşan giyotin cam balkon tipidir.

Giyotin Cam Sistemi Nedir?

                Hareketli küpeşte sistemi de denilen cam sistemi katlanır ve sürgülü cam sistemleri gibi yana kaydırılarak değil yukarı ve aşağı kaydırılarak açılır. Cam levha sayısı yapıldığı yerin yüksekliğine göre 2-3 yada 4 parça olup 1 i sabit diğerleri hareketlidir.

                Hareketli küpeşte sistemi denilmesinin sebebi ise genellikle kafe ve restoranlarda en altta küpeşte yüksekliğinde olan camın hareketsiz olmasıdır. Diğer camların aşağıya giyotin gibi kayarak sabit camın hizasına inmesi nedeni ile de giyotin cam sistemi denilmektedir.

                Giyotin cam sisteminde çalışmayı sağlayan sistem motor, kumanda( genellikle uzaktan kumanda) , ray sistemi ve ray sisteminin içerisinde bulunan makara ve zincir sistemidir.

                Hareketli olan camlar motorlu makara sistemi ile raylar üzerinde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilerek açılır ya da kapatılır. Bu yapısı sayesinde cam istenilen seviyede açılabilmektedir.

                Günümüzde giyotin cam sistemine rağbet artmakta ticari işletmelerde tercih edilmesinin  yanında balkon ve teras gibi ev bölümlerinde de kullanımı artmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir