Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Isıtma - Soğutma Usta 956
sponsorlu reklam

Soğuk kış günlerinde ya da sıcak yaz günlerinde ortaya çıkan her türlü ısı kaybını önlemek üzere yapılan uygulamalara ısı yalıtımı adı verilmektedir. Binalarda kullanılan  ısınma ya da serinleme cihazlarının oda içerisinde daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacak ve kullanılan enerjiyi azaltarak mekanlara ferahlık ve konfor verecek bir uygulama olarak ısı yalıtımı; binalar için sağlanmaktadır. Bu sayede enerji tasarrufu yaparak çevreye daha duyarlı olmak mümkün olacaktır.

Isı yalıtımı yaptırarak binaların dış ve iç etkenlerden korunması sağlanmış olacak ve ayrıca binalarda uzun süreli bir dayanma sağlanacaktır. Isı yalıtımı uygulamasında kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ısı kayıplarını en aza indirerek kullanılan ve ısı değişikliğine karşı dirençli bir şekilde etkili olan malzemeler olarak adlandırılabilir.

CE ve ISO standartlarına uygun şekilde yapılan sınıflandırmada; ısının iletkenlik katsayısının değerinden küçük olan malzemeler kullanılması ile ısı yalıtım malzemesi oluşturulur.

Türkiye’de kullanılan ısı yalıtım malzemeleri

Taş yünü, XPS, GPS, EPS, cam yünü ve Poliüretan köpük olarak; duvar, çatı ve döşemelerde kullanılır. Pencereler için kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ise solar Low-E ve kaplamalı cam içerikli güneş ve ısı kontrol açısından yüksek yalıtım sağlayan cam üniteleri veya ilave kaplamalı olarak cam içeren ısı yalıtım açısından yüksek bir performansa sahip olan yalıtım camları kullanılmaktadır. Vana, boru, tesisatlar ve hava kanalları için polietilen köpük, taş yünü, cam yünü, polilefin köpük, poliüretan, elastomerik ve kauçuk köpük ve gibi ısı yalıtım levhaları kullanılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir