Kaktüs Bakımı

Genel Editör 41
sponsorlu reklam

Kaktüs farklı yapısı, estetik görünümü ve bakımının kolaylığı nedeni ile evlerde tercih edilen çiçeklerin başında gelir. Ayrıca televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi eşyaların yaydığı radyasyonu absorbe etmesi de ayrı bir tercih sebebidir.

Kaktüs yaprakları ve gövdesi dikenli yapıya sahip olan bitkilerin ortak adıdır.    Çöllerde ve tropik bölgelerde yaygındır. Dikenli gövde ve yaprak yapısı Suyu muhafaza etmek ve havadaki nemi de kullanabilmek için dizayn edilmiştir.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Her ne kadar kaktüs bakımı kolay olsa da bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.  Bu püf noktalarına dikkat edilirse kaktüs bitkiniz daha uzun ömürlü olacaktır.

  • Direkt güneş ışığına maruz kalmamak şartı ile bol güneş, bol ışık ve bol havaya ihtiyaç duyar.
  • Sıcağı seven bir bitkidir. 40 derece sıcaklıkta bile büyümeye devam ederler. Ayrıca soğuk havaya da dayanıklıdırlar.
  • Kireçsiz ve suyu geçiren, çok su tutmayan kumlu toprak kaktüs için en uygun toprak çeşididir.
  • Toprak tamamen kuruyunca sulamak, bol su vermek, suladıktan 30 dakika sonra  saksının altındaki tabakta biriken suyun boşaltılması önemlidir.
  • Gübreleme işlemi bahar aylarında yapılmalı. Hayvani gübre değil; vitamin ve çiçek coşturan tarzı suni gübreler kullanılmalıdır.
  • Kaktüs büyüklüğüne uygun büyüklükte saksı ( çok büyük olmamalı) olmalı. Dibi çakıl taşı ile döşenmeli, böylelikle kaktüs köklerinin su içinde kalması engellenmelidir.   

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir