Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Seramik Türleri Nelerdir? Seramikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fotoğraf - Görsel Usta 3.784
sponsorlu reklam

Döşemelerde, süslerde ve benzer noktalarda seramik kullanılması, seramiklerin ustaca işlenmesi ve mekânın havasını değiştirmesi her anlamda önem taşıyan bir konudur. Son zamanlarda bu alandaki seramik kullanım artışı da gözle görülür derecededir. Öncelikli olarak seramiklerin türlerini bilmek, seçim esnasında nelere dikkat edileceğini görmek en kritik noktayı oluşturmaktadır.

Seramik Döşeme Nedir?

Daha çok fayans ve karo isimleri ile bilinen seramik döşeme konusu, temelde yer seramiği ve duvar seramiği olarak ikiye ayrılır. Daha çok ıslak zemin bölümlerinde tercih edilen seramik döşeme, kir ve su tutmama niteliğinden dolayı buralarda daha sık kullanılır. Böylelikle de hem güzel bir görüntü sağlanırken, hem de ferah ve temiz bir atmosfer yaratılır.

Seramik Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

İlk olarak döşemenin nasıl bir zemine yapılacağı, duvara mı yoksa yere mi uygulanacağı belirtilmelidir. Çünkü duvar ve yer seramikleri birbirinden farklıdır. Bununla beraber yine uygulama alanlarının metrekare cinsinden hesap edilmesi de gerekir. Ne kadarlık bir seramik döşemenin yapılacağı bu sayede anlaşılabilir. Bu şekilde gereken hesaplar yapılır ve ihtiyaç miktarı anlaşılır.

Her ne kadar zorunlu olmasa da basit bir kroki yardımı ile nereye ve ne kadar seramik döşeneceği konusunu krokide belirtmek faydalı olabilir. Ustaların seramik döşeme esnasında yapacakları muhtemel bir hatadan kaçınmak ve kontrol mekanizmasını kuvvetlendirmek için bu durum öne çıkar.

Öte yandan muhakkak ki bir yanılma payı bırakılmalı, seramik adedi %10 kadar fazla alınmalıdır. Çünkü ne kadar titiz ve dikkatli çalışılırsa çalışılsın seramiklerin içinde kırılmalar, çatlamalar görülebilir. Eksilen bu taşların yerine de yedekte tutulan fazla materyaller kullanılabilir.

Tüm bu işlemlerin ardından size düşen ise keyif yapmak, ortaya çıkan sonuçla mutlu olmaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2781