Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Ses Yalıtımı, Ses İzolasyonu

Dış Cephe Editör 87
sponsorlu reklam

Gürültü: istenmeyen her türlü ses yoğunluğuna gürültü denir. Diğer bir deyişle bu olaya ses kirliliği de diyebiliriz. Ses kirliliği ya da gürültü insan psikolojisini olumsuz etkiler.  Psikolojik açıdan ve dolayısı ile fizyolojik açıdan da insan sağlığını bozar. 

İnsanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde gürültü olması kaçınılmazdır.  Ancak gürültünün olumsuz etkilerinden korunmak mümkündür.  Yaşadığımız binalarda ses yalıtımını sağladığımız takdirde gürültü kirliliğinden korunmak kolaylaşmaktadır.

Ses yalıtımı ses geçirmeyen ya da sesi daha az geçiren yalıtım malzemeleri ile yapılmaktadır. Bu malzemeler süngerpan, bariyerli süngerpan, ses yalıtım bariyeri, bariyerli akustik sünger, vb. malzemelerdir.  Bu malzemeler duvarlara tavana ya da yan duvarlara uygulandığında ses geçişi azalmaktadır.

Duvarlara, tavana ve tabana yalıtım uygulama şekli farklıdır.

Duvarda yalıtım şekli: yalıtım yapılacak duvara yalıtım malzemesi süngerpan yapıştırılır. Üzerine yaklaşık 5 cm hava boşluğu oluşturacak şekilde çelik profil yerleştirilerek üzerine alçıpan levha yerleştirilir. Sıva ve boya işlemi yapılarak işlem tamamlanır.

Tavan da ses yalıtımı dekoratif yalıtım süngerleri ile yapılır. Sesinizin üst kata gitmesini engellemek amacı ile yapılır.

Tabanda ise topuk sesi sandalye sesi vs. seslerin alta gitmesini engellemek için yalıtım yapılır.  Parke altına mantarlı kauçuk levha yerleştirilerek yapılır. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/neslitar/evkaplama.com/wp-includes/script-loader.php on line 2781