Sıva Altı Ve Sıva Üstü Priz

İç Cephe Editör 35
sponsorlu reklam

Elektrikle çalışan cihazların ihtiyaçları olan enerjiyi şebekeden güvenli bir şekilde alınmasını  sağlayan aparatlara priz denir. Diğer bir deyişle elektriğin cihaza aktarımını sağlayan gereçlerdir.

                Kolay anlaşılması içinde şöyle diyebiliriz. Elektrik akımı sağlamak amacıyla(elektrik devresinden fiş aracılığı ile enerji alınması için) fişin takıldığı yuvaya priz denir.

                Priz yüzeyinde PVC, bakalit ya da termoplastik malzemeden üretilir. Elektrik yuvası ise yanmaz özelliği olan porselen gibi malzemelerden yapılır.

                Prizler kullanıldıkları yere göre 

  • Sıva altı prizler:
  • Sıva üstü prizler
  • Nemli yer prizleri

Olarak sınıflandırılırlar. Bizim için önemli olan sıva altı ve sıva üstü prizleri açıklayalım.

  • Sıva Altı Prizler:  Genel olarak binalarda kullanılan, evlerimizde kullandığımız priz çeşididir. Prizin  takılacağı tuğla yada beton malzeme oyularak içine  Sıva altı buat kasası yerleştirilir. Daha sonra prizin devreye bağlantısı yapılarak kasanın içine priz yerleştirilir. Böylelikle sadece fişin takılacağı yuva ve dış çerçeve açıkta kalmakta sıvanın altında kalan tesisat kısmı görünmemektedir.
  • Sıva üstü prizler:  Genellikle eski yapılarda kullanılan bir priz çeşididir. Sıva üstüne döşenmiş, görülebilen tesisatlarda kullanılır.  Dış çerçevesi yanmaz bakalit ve PVC malzemeden üretilir.  Enerji bağlantısı pvc malzemenin içerisinde bulunur.  Dolayısı ile sıva altına buat kasası yerleştirilmez. Prizin tüm parçaları ve bağlantısı yüzeyin üzerinde kalır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir